نرم افزار FREE HAND چیست ؟

از سری نرم افزارهای طراحی آزاد و آسان نرم افزار FreeHand می باشد. این نرم افزار برای طراحی انواع آرم ، لوگو، کارت ویزیت ، همچنین طراحی جعبه دستمال کاغذی، کاغذهای کادو و … به کار می رود.

پیشنهاد می کنیم از آموزش های طراحی جلد کتاب با فتوشاپ و همچنین آموزش فیلتر در فتوشاپ نیز مطالعه کنید .

free hand

این نرم افزار از جمله نرم افزارهایی می باشد که مثل کرل دراو بر مبنای Vector یا برداری می باشد. در واقع این تصاویر با گره ها و خطوط ایجاد می شوند. رزولوشن در این گونه تصاویر مفهومی ندارد و زمانی که اندازه و ابعاد تصویر کم یا زیاد می شود در کیفیت شکل ترسیم شده تغییری ایجاد نمی کند. همچنین تنوع بسیار زیادی می توانیم در اشکال ترسیم شده بدهیم که در ادامه با آنها آشنا می شویم.
بعد از نصب نرم افزار وارد برنامه که می شویم هیچ فایل جدید و تصویری باز نیست. درواقع از کاربر میخواهد یا یک فایل جدید ایجاد کرده و یا یک فایل تصویری را باز کند. به تصویر زیر دقت کنید. چنانچه بخواهیم یک فایل جدید باز کنیم از منوی فایل گزینه Open را انتخاب می کنیم.File ->Open یک فایل با پسوند Fh11 یا سایر پسوندهایی که این برنامه اجرا می کند را باز می کنیم. در ادامه میخواهیم یک فایل جدید در محیط Freehand ایجاد کنیم. ولی بهتر است قبل از آن با محیط نرم افزار آشنا شده و سپس وارد این بحث شویم.
در تصویر زیر سعی شده است که قسمتهای مختلف برنامه با فلش نشانه گذاری و سپس معرفی شود.
برای فعال کردن نوار Toolbar از منوی Windows گزینه Tools را انتخاب می کنیم. همچنین پنلها می توانند مانند تصویر زیر روی صفحه حالت شناور داشته باشند.

فری هند همان کلید ورود به نشریات است